~~~~§ Hip Hop Polska §~~~~

Polski Hip Hop Info, dyskusje, biografie itd.


#1 2010-10-09 12:04:01

4boronin

Administrator

Zarejestrowany: 2010-10-09
Posty: 46
Punktów :   

Pezet

Pezet - właściwie Paweł Kapliński, urodzony w Warszawie na Ursynowie 18 kwietnia w 1980 roku. Ma młodszego brata Małolata, który też rapuje, oraz siostrę. Można powiedzieć, że miejsce urodzenia Pezeta zadecydowało o jego przyszłości. Wychowywał się wśród nowopowstałych składów hip-hopowych (Molesta Ewenement, Fundacja, Stare Miasto). Jego pierwszy numer to „Ursynów 99” nagrany wspólnie z kolegą z szkoły Onarem oraz Lady K. Numer ten znalazł się na podziemnej składance „Enigma: 0-22 vol. 2”. Pezet razem z Onarem założył grupę Płomień 81. Nazwa Płomień została wymyślona przez Matkę Onara a numer „81” wziął się od „Publiczna Szkoła Podstawowa nr 81 na Ursynowie” gdzie obaj chodzili. Właśnie po nagraniu kawałka na Enigmę, Tytus zaproponował im wydanie legalnej płyty. Pezet i Onar ochoczo się zgodzili. Na początku 1999 roku do sklepów trafiła płyta ” Na Zawsze Będzie Płonął”, na której znalazło się 20 utworów. Płyta ta okazała się jedną z lepszych produkcji w polskim hip-hop’ie dotychczas, została później wydana na winylu, co było rzadkością w owym czasie. Numer, „Kim Jestem Pytasz” z ich debiutanckiej płyty znalazł się na „Hip hop’owy raport z osiedla”, co było wyróżnieniem.

Odejdę W Porę Tak, Byś Mnie Dostrzegł
Krotko po premierze ich albumu, Onar i Pezet zostali zaproszeni na płytę Dj 600v „Szejsetkilovolt”. Utwór „Mieszkam w Mieście”, który nagrali na bicie Volta razem z Izą w refrenie znalazł spore uznanie wśród słuchaczy hip-hop’u. Co ciekawe na tej płycie swój kawałek miał też Deus („Miasto Pod Napięciem”), który dołączył później do Płomienia . Pezet i Onar nie byli zadowoleni z promocji, jaką zafundował im Tytus w Asfalcie i przenieśli się w 2000 roku do najprężniej rozwijającej w tym czasie wytwórni RRX. Transfer ten nie wyszedł im na dobre, ponieważ promocja ich drugiej płyty „Nasze Dni” była na taki samym poziomie jak ich pierwsza płyta a ponadto „Nasze Dni” rozczarowała publiczność. Płyta była bardziej nastawiona na gości których się pojawiło pełno (Deus, jako członek zespołu, Waco, Małolat, Stasiak i Fenomen na majku a za podkłady wzięli się: DJ Romek, Majki, Volt, O$ka, Ceube, Tede(!), Dena i Waco) Płyta nie była zła, posiada też jeden kawałek, który do dziś przewyższa niektóre produkcje („Historie Z Sąsiedztwa”). Jednakże krążek był odtwórczy i jedyne, co można było zauważyć to progres Pezeta. Płomień można było jeszcze usłyszeć na „Wkurwionych Bitach” Volta w kawałku „Projekt Jest w Drodze”. Jest to ostatni kawałek Płomienia nagrany w składzie z Deusem.

Gotów na Bitwę?
Pezet po rozstaniu z Onarem brał udział w wielu bitwach freestyle’owych, razem z Eldoką i Dizkretem założył „Obrońcy Tytułu”, w którym w składzie jeszcze byli: Dena, Praktik, Noon, DJ Romek, Aes, Pudel i Parker. Obrońcy nagrali diss na Tedego „Gotów Na Bitwę”, który rozpoczął między nimi beef. Co niektórzy nie wiedzą, że późniejszy beef Płomienia był już drugim konfliktem Pezeta z Jackiem. Finał beefu znalazł swoje miejsce podczas „Bitwy Płockiej” 21 sierpnia 2001 roku, gdzie Obrońcy Tytułu wystąpili przeciwko składowi Tedego „Gib Gibon Skład”. Pamiętny sierpniowy wieczór przeszedł do legendy, gdyż Tede w pojedynkę rozniósł Obrońców. Mimo porażki Pezet, jako jedyny zachował honor, ponieważ odpowiedział na zaczepki Tedego a nie „patrzył się w podłogę i milczał” jak pozostali członkowie Obrońców. Później Pezet został spropsowany przez Tedego w kawałku „Wielkie Joł” („Pozdro Pezet/Nagramy coś, wierze”). Niektórzy twierdzą, że walka była nieuczciwa z powodu chamskiego wyrywania mikrofonu przez Tedego, jednakże polecam zobaczyć nagranie z Bitwy Płockiej na youtube. Po tym już na pewno nikt nie powie, że Obrońcy przegrali niesłusznie.

Obecnie Paweł ma zamiar wrócić do Freestyle: „Może nie jestem fenomenalnym gościem, Mickiewiczem rapu, ale mam coś do powiedzenia i to jest dla mnie ważne. Obiecuję, że wrócę kiedyś do freestyle’owych bitew, bo one w hip-hopie są najbliżej sportu.” Po wydarzeniu z Płocka Obrońcy Tytułu się rozpadli a Pezet rozpoczął współprace z Noonem.

Sprawdź Jak Cię Niszczę
W 2002 ukazała się płyta Pezeta i Noon’a „Muzyka Klasyczna”. Pezet pokazał na niej niewyobrażalny postęp i doskonałą formę. Był to krok milowy w polskim rapie. Płyta jest dopracowana w 100%, wniosła do rapu powiew świeżości, umiejętności, dopracowanie, kreatywność. Każdy kawałek na tej płycie jest klasykiem.
Gościnnie pojawili się: Ash, Małolat, Eldo, Fokus, Ten Typ Mes. Płyta ukazała się w T-1 Teraz i sprzedała się w ponad 20 tysięcznym nakładzie. Płytę promowały trzy teledyski: „Re-Fleksje” (pierwszy klip Pezeta), „Seniorita”, „Bez Twarzy”. Pezet z Noonem wysoko zawiesili poprzeczkę dla innych mc. Oczywiście po takim sukcesie, zagraniu setek koncertów, Pezet z Noonem postanowili stworzyć kolejny album.

Tylko Emocje Mówią Prawdę
Druga wspólna płyta Pezet/Noona została wydana w 2004 przez Embargo Nagrania. Płyta poruszała całkowicie inne kwestie niż na „Muzyce Klasycznej”. Jak powiedział Pezet w wywiadzie w Gazecie Wyborczej płyta miała mieć nazwę „Dowód Osobisty”, ze względu na tematykę jaką ona poruszała jednak na 5 minut przed zatwierdzeniem tytułu Noon zmienił nazwę na „Muzyka Poważna”. Mówił, że zrobił to pod wpływem chwili. Płytę promowały 3 klipy do utworów „Nie Jestem Dawno”, „Szósty Zmysł” i „W branży”. Pezet zwierze się na niej ze swoich przemyśleń na temat swojej młodości, błędów, które popełnił, oraz ludzi, których stracił. Płyta została pozytywnie przyjęta jednak nie odniosła takiego sukcesu jak wcześniejszy album. „Muzyki Poważnej” nie można też porównywać do „Muzyki Klasycznej” gdyż to dwa przeciwne bieguny. Na krążku znalazł się remiks Ajrona kawałka „Nie Jestem Dawno”. Ajron wykorzystał w nim bezprawnie sampel z płyty „Mania Szybkości” grupy rockowej Fatum. Pezet z Noonem zostali pozwani do sądu, lecz do procesu nie doszło gdyż obie strony dogadały się. Sprawa zakończyła się wystawieniem płyty Fatum z podpisami Pezeta i Noona na charytatywnej aukcji WOŚP. Krążek uzyskał wysoka cenę i jak podali organizatorzy został najdroższym winylowym krążkiem sprzedanym na Świątecznej Orkiestrze. Ponadto na najnowszej płycie Pezeta, znajdzie się wspólny kawałek z udziałem Fatum.

Na Rap Głosuj I Oglądaj hity, Pezet mówi Ci Nie Przegap Listy
Pezet swoją karierę dziennikarską zaczął już w 2005 roku, występem w paru politycznych rozmowach w TVNie. Wcześniej przygotował parę kawałków na OST do filmów Sylwestra Latkowskiego: „Blokersi”, „Gwiazdor”. Paweł aktualnie studiuje dziennikarstwo: „Podoba mi się dziennikarska dociekliwość i kontakt z ludźmi”. W 2006 roku gościł na antenie Vivy Polska w której, prowadził program poświęcony hip-hop’owi. Był emitowany w piątek popołudniu. Formuła „Rap Fury” polegała na glosowaniu na jeden z 10 kawałków. Między emisją utworów, Pezet komentował aktualne wydarzenie w hip-hop’ie lub prowadził rozmowę gościem. Podczas rok emisji „Rap Fury” w Pawła byli min.: Pono, Pjus, Mes, Małolat, Sokół, Onar, WdoWA, Ero.

Otwieram Wino VS. Kilka Lat Później
Pezet udzielił się gościnnie na płycie muzyka z T.LOVE Sidneya Polaka, gdzie wystąpił w 2 kawałkach. „Otwieram Wino” oraz „Radio WWA” razem z Reggaenerator’em. Jak doszło do współpracy Pezeta z Sidneyem Polakiem? ” Pezet to dla mnie naprawdę „ktoś”, bardzo go lubię. I za teksty i prywatnie. Okazał się fajnym kolesiem. Bardzo podobała mi się pierwsza płyta Pezeta i Noona. Jest bardzo refleksyjny, podoba mi się jego styl rymowania. Cieszę się, że się zgodził na gościnny udział. A zresztą ostatnio trochę mu pomagam, bo zaczął studiować dziennikarstwo i załatwiłem mu wywiad z Muńkiem (…)” Utwór „Otwieram Wino” wywołał sporą fale krytyki. Pezet został potępiony m.in. przez Donia. Zarzucony mu komercję oraz „sprzedanie się”. Do tej sytuacji Pezet odniósł się w gościnnym kawałku na płycie Praktika „Dobra Częstotliwość” w numerze z Mesem „Kilka Lat Później”. Oprócz tego utworu Pezet udzielił się też w kawałku „Biznes”. Koniec końca określenie „otwieram wino” przyjęło się w środowisku hip-hop’owym. Tego określenie użyli w swoim rapie m.in. Skazani Na Sukcezz czy Molesta.

Dobre Ziomy
Na 2 solowej płycie Onara „Osobiście” wydanej w 2004 roku, pojawił się wspólny kawałek z Pezetem. „04 to już nie 95” okazał się jednym z lepszych kawałków na płycie i obudził spory apetyt na kolejną płytę Płomienia. W Październiku 2006 roku miała miejsce premiera 3 krążka Płomienia 81. Na płycie „Historie z Sąsiedztwa” zabrakło Deus’a a z gości był tylko Nowator i Dwie Asie w refrenie. W międzyczasie brat Pezeta Małolat, został aresztowany pod zarzutem handlowania narkotykami. Pezet zorganizował akcję „Free Małolat” polegającą na graniu koncertów przez raperów, a dochód dzięki temu zgromadzony został przeznaczony na koszty procesu. Paweł napisał na potrzeby akcji kawałek „Jestem Przeciw” w którym, wyrażał swoją opinie na temat polityki w Polsce. Utwór ten znalazł się na nowej płycie Płomienia która, okazała się sporym sukcesem i została wybrana przez użytkowników hip-hop.pl i rapgra.com najlepsza płytą w 2005 roku wyprzedzając minimalnie płytę WWO. „Historie z Sąsiedztwa” zostały wydane przez Konkret Promo i nowopowstały label Pezeta i Onara, „Dobre Ziomy”. Płyta była dobrze promowana, na potrzeby internetu powstał klip do energetycznego i ulicznego utworu „Powiedz Na Osiedlu”, który okazał się wielkim hitem.

„Gdyby Miało Nie Być Jutra”
Dnia 25 listopada miała miejsca premiera pierwszej solowej płyty Pezeta pt. Muzyka Rozrywkowa”. Płyta wydana poprzez Konkret Promo/Dobre Ziomy traktuje o tematyce całkowicie odmiennej niż dotychczasowe płyty Pezeta. Za brzmienie odpowiedzialny jest Szogun który według wielu nie podołał zadaniu. Jego syntetyczne bity są o klasę niżej od tych które zaprezentował chociażby na płycie Wdowy „Braggacadabra” . Wyjątkiem jest ostatni kawałek pt. „Gdyby miało nie być jutra”. Utwór ten został wyprodukowany przez Kociołka, producenta odpowiedzialnego za płytę Onara „Pod Prąd”. Utwór ten spotkał się z ogromną falą pozytywnych wypowiedzi, bezdyskusyjnie został wybrany za najlepszy z całej płyty. Do płyty „Muzyka Rozrywkowa” zostały jak dotąd nakręcone 2 klipy: „Na Tym Osiedlu” z gościnnym udziałem Onara oraz kontrowersyjne „Noc i Dzień” z gościnnym udziałem Fame District i Małolata. Drugi klip wzbudził falę krytyki (nieuzasadnionej zresztą) z powodu zbytniej „cukierkowatości”. Klip „Noc i Dzień” jest „przyjazny mediom” emitowany jest we wszystkich największych stacjach muzycznych jak MTV Polska, Viva, VH1 czy 4FUN.

Co Dalej?
Obecnie Pezet pracuje nad płytą z Małolatem. W wywiadzie przygotowanym dla www.pezet.yoyo.pl zapowiedział całkowite zaangażowanie się we długo zapowiadany projekt. Temat wspólnej płyty dwóch braci był już poruszany w 2005 roku, jednak pierwotnie z braku czasu a później z powodu pobytu Małolata w zakładzie karnym prace nad płytą były systematycznie przedkładane. Tym razem jak zapowiada Pezet, płyta zostanie „na bank” wydana w 2008 roku, prawdopodobnie w wytwórni PROSTO. Pezet podczas jednego z wywiadów dla 4fun.tv oznajmił chęć współpracy z Sokołem, założycielem PROSTO. Nie wykluczył nawet wspólnego nagrania płyty. Oczywiście wiadomość ta szybko dotarła do Sokoła. Efektem tego jest wspólny koncert Sokoła z Pezetem 25 kwietnia w Mega Klubie w Katowicach. Prawdopodobnie Pezet dogra swoją zwrotkę do popularnego singla „Uderz w puchara” TWPC. Na 2009 rok Pezet zapowiedział nową, czwartą płytę Płomienia 81.
Tymczasem gościnnie Pezet udzielił się na nadchodzącej płycie Piha „Kwiaty Zła”, oraz wspólnie z Onarem na nadchodzącej płycie producenckiej Dj Decksa i płycie Projektantów „Braterstwo Krwii”.

PZU czyli Paweł Z Ursynowa
Jedną z największych tajemnic była ksywa Pezeta. W żadnym wywiadzie Pezet nie chciał zdradzić skąd się wzięło „Pezet”. Jednak po 9 latach „ciszy” Paweł opowiedział o tym w TV4 w programie „Happy Hour”. Jego ksywa wzięła się od wczesnych lat młodości, gdy zaczął swoje pierwsze nagrywki. Wszyscy na niego wołali „PZU”. Jest to skrót 3 słów: Paweł Z Ursynowa. Jednakże samo PZU kojarzyło się z firmą ubezpieczeniową która dbała o emerytury i która nie ma zbyt dobrej renomy. Dlatego Pezet skrócił to do dwóch pierwszych liter czyli PeZet. Jako potwierdzenie można przywołać pierwszy klip Pezeta „Re-Fleksje” w którym Pezet podpisuje się przez duże „Z”. Dopiero z czasem zaczął stosować pisownie która została do dziś.

Zaprawieni W Bojach
Pezet udzielał się gościnnie na wielu płytach. Oto osoby, z którymi Pezet współpracował przez całą swoją karierę:
Producenci i dj’e - Red, Romek, Majki, Dj 600V, O$ka, RX, Zjawin, Ceube, Koc, Tede, Kociołek, Dena, Opia, Waco, Praktik, Ajron, Korzeń, Szogun, Webber, Scoop, Klimson.
Raperzy- Onar, Małolat, Eldo, Deus, Fokus, Kali, 2cztery7, Pjus, Stasiak, Ten Typ Mes, Dizkret, Elemer, Sidney Polak, PareSłów, FleXxip, Pelson, Endefis, PiH, A2A, Lady K, Iza, Ero, Reggaenerator, DrinALLStars, Żądło, Ash, Fenomen, Lilu, Waco, Mały Esz Esz, Hardkorowe Brzmienie, Lari Fari, Lerek, O.S.T.R., Nowator, Eis, WdoWA, Grammatik, Stare Miasto,


http://th.interia.pl/30,b96cdb8873675031/Pezet.jpg


Hip Hop nie dzieli nas a łączy

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl